top of page
Charlotte Rouge - fot Nat Kontraktewicz

Osiędbanie

POZNAJ NASZE RYTUAŁY

WIOSENNY RESET - jak gładko wejść w nowy sezon   01.04.2022

Właśnie powitałyśmy wiosnę. Wraz z jej nadejściem otworzyłyśmy drzwi na nowe doświadczenia. Budzimy się z zimowego snu i nabieramy energii na nadchodzący czas. Słońce budzi nas od kilku dni pięknymi promieniami, a dziś przewrotnie spadł śnieg, dlatego może być Ci trudno się przystosować do zachodzących zmian. Tym bardziej, że zeszłe tygodnie były dość intensywne, ze względu na napływ przykrych wiadomości zza naszej granicy. Oto kilka pomysłów na powitanie wiosny – także w swoim ciele i duszy. 

 

Wiosenne porządki – przyznamy Ci rację, to dość utarty schemat ;) jednak w rytuale oczyszczania swojej przestrzeni jest coś odświeżającego. To najprostszy sposób na nie tylko na skupienie swojej uwagi na jednej, prostej czynności, ale też uporządkowanie wszystkich doświadczeń z ubiegłych miesięcy. Potraktuj wiosenne sprzątanie jako miły rytuał – odpal ulubione świece, otwórz szeroko okna, zmień pościel i rozpyl orzeźwiające olejki eteryczne. Zastanów się, czy są wokół Ciebie jakiś przedmioty, które Cię irytują: szafka na buty, o którą się zawsze potykasz? A może stos nieprzeczytanych książek, który wcale nie motywuje Cię do sięgnięcia po jakąkolwiek pozycję? Pozbądź się ich! Twoja sypialnia, Twoje mieszkanie, ma być miejscem spokoju i komfortu.

Wizyta u fizjoterapeuty, relaks na saunie, masaż – nadejście wiosny to także dobry moment na zadbanie o swoje ciało. Wiele z nas borykało się z ogromnym stresem przez ostatnie miesiące, a łącząc go z mniejszością aktywnością fizyczną czy pracą zdalną, mamy wynik: bóle karku i pleców. Jeśli też odczuwasz dyskomfort w niektórych częściach ciała, pozwól sobie na inwestycję w dobre samopoczucie. Wizyta u doświadczonego masażysty lub w saunie Cię zrelaksuje i przygotuje na nadchodzące tygodnie.

Podsumowanie ubiegłych miesięcy – to był dość intensywny czas. Spisanie różnych wspomnień czy stworzenie listy rzeczy, z którymi chcesz się pożegnać, może Ci pomóc w oczyszczeniu swoich myśli. Nawet jeśli nie prowadzisz dziennika, warto znaleźć w ciągu dnia moment tylko dla siebie i oddać się refleksji. Możesz intuicyjnie coś narysować na kartce, stworzyć mapę myśli, albo napisać do siebie list. Przelewanie na papier swoich emocji z pewnością pomaga nam je zamanifestować i ukochać: daje nam wytchnienie.

Mamy nadzieję, że witasz wiosnę z nadzieją i gotowością na piękne rzeczy.

_edited.jpg

RAK PIERSI – nie pozwól na to, aby było za późno   11.10.2021

Rak piersi jest najbardziej powszechnie występującym rodzajem nowotworu u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu. Około 36% przedstawicielek płci pięknej żyjących z nowotworami to właśnie rak piersi. Najwięcej przypadków tej choroby odnotowuje się w krajach o mocno rozwiniętym przemyśle, takich jak Niemcy, czy Wielka Brytania, natomiast najmniej w krajach Azji Południowo-Wschodniej i Afryki. W Polsce rak sutka również jest częstym zagrożeniem przedwczesnej śmierci. Nie pozwól na to, aby było za późno i dowiedz się w jaki sposób zadbać o zdrowie swoich piersi.

 

Dmuchaj na zimne, przede wszystkim profilaktyka!

Dokładne przyczyny raka piersi są wciąż nieznane, ale istnieje związek z takimi czynnikami, jak liczba urodzonych dzieci, wiek podczas pierwszego porodu, karmienie piersią, menopauza oraz stosowanie terapii hormonalnej. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się wraz z wiekiem, około 80 % pacjentek w Polsce jest po 50 roku życia.

Powszechnie mówi się o tym, że ograniczając pewne chorobogenne czynniki, można zapobiec sporej ilości przypadków nowotworów. Jednym z popularnych czynników zwiększającym ryzyko zachorowania na raka piersi jest zbyt częste spożywanie alkoholu oraz siedzący tryb życia. Natomiast czynnikiem chroniącym jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie się. Należy pamiętać, aby ciągle utrzymywać prawidłową masę ciała.

Rak piersi – dlaczego profilaktyka jest taka ważna?

Wykrycie choroby we wczesnym etapie, diametralnie zwiększa szanse na przezwyciężenie choroby, dzięki szybkiej możliwości zastosowania odpowiedniego leczenia. 

W Polsce ogólnodostępny program badań mammograficznych wprowadzono w 2006 roku. W darmowych badaniach profilaktycznych mogą wziąć udział kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu 2 poprzednich lat nie miały wykonywanej mammografii. Badanie jest bezpłatne.

Mammografia składa się z dwóch etapów. Często wystarcza tylko jeden, podstawowy, natomiast w przypadku podejrzenia niepokojących zmian, wykonuje się badanie pogłębione. Wprowadzenie skriningu piersi w połowie lat 80., pozwoliło zmniejszyć aż o 25% skalę umieralności oraz od tego czasu zauważono zdecydowanie poprawę jakości życia pacjentek walczących z rakiem.

 

Nigdy się nie poddawaj – leczenie

Lekarz onkolog dobiera leczenie indywidualnie każdej kobiecie. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu zabiegu : diagnostyczny, leczniczy, paliatywny oraz rekonstrukcyjny. Najpopularniejszym sposobem jest zabieg chirurgiczny. Po zastosowaniu tej metody, często dodatkową formą leczenia jest radioterapia. Ma ona zastosowanie we wszystkich etapach tej choroby.

Odsetek wyleczeń raka piersi jest wysoki w porównaniu do innych nowotworów. Największe szanse na całkowite wyleczenie mają osoby, u których zmiany zostały wykryte we wczesnym stadium choroby.

 

Bądź świadoma i weź sprawy w swoje ręce

 

Mimo tego, że rak piersi jest tak popularną chorobą, w świadomości społecznej ten rodzaj nowotworu wciąż pozostaje "chorobą tabu", a my nie chcemy i boimy się o tym rozmawiać. Wiele kobiet bagatelizuje ten problem, ignorując badania profilaktyczne, a przecież wczesne wykrycie choroby pozwala uratować nam życie. Zadbaj o siebie i pamiętaj o profilaktyce.

profilaktyka.jpg

Z A D B A J    O    B I U S T   02.08.2021
Ciepłe miesiące to czas odkrywania ciała, więc nasze dekolty także są wystawione częściej na słońce. Nawet, jeśli nie opalasz się często topless, zapewne aktualnie ubierasz bardziej przewiewne, lniane koszule, czy zwiewne sukienki. Dlatego też w tym tygodniu chcemy Ci przypomnieć o zadbaniu o swój biust i dekolt.

 

Pierwsza, podstawowa rzecz, która pewnie dla większości z Was jest oczywista, to używanie kremu z filtrem. Taka ochrona zapewni bezpieczeństwo delikatnej skórze okolic biustu. Pamiętaj, aby smarować się tylko naturalnymi kremami, aby nie zaszkodzić rafom koralowym, czy innym organizmom żyjącym w morzu. Zamiast chemicznego filtra UV użyj oleju z pestek malin, lub sprawdzonego produktu zrównoważonej, ekologiczne marki.

 

Przy okazji nakładania olejków na swój dekolt i piersi, możesz przy okazji wykonać masaż biustu. Codzienne szczotkowanie na sucho biustu ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zapobiega rozstępom, wygładza skórę, pobudza krążenie. Masaż z kolei zapobiega zatrzymaniu wody, puchnięciu i bólom piersi podczas PMS i okresu, a także ujędrnia je, unosi, zwiększa przepływ limfy i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi czy powstawania torbieli.

Masaż dłońmi możesz wykonywać intuicyjnie, według własnego uznania lub możesz też skorzystać z porad specjalistów.

  • Rozgrzej swoje dłonie przed masażem pocierając je o siebie.

  • Pomyśl o intencji, daniu sobie chwili uwagi, czułości, miłości.

  • Masaż piersi wykonuje się najpierw całymi dłońmi okrężnymi ruchami, zaczyna się go od podstawy piersi w kierunku obojczyków.

  • Następnie trzema środkowymi palcami można masować piersi w dwóch kierunkach, do wewnątrz a potem do zewnątrz, od szerokiego okręgu wokół piersi aż do drobnych ruchów wokół sutka.

  • Warto objąć pierś jedną dłonią od góry, drugą od dołu i delikatnie masować wokół na boki, zamieniając przy tym położenie dłoni, raz jedna na górze, raz druga.

  • Na koniec warto objąć piersi od podstawy, unieść je i delikatnie przytulic, przycisnąć, zaciskając delikatnie sutki palcami.

 

Pamiętaj, aby chociaż raz w miesiącu połączyć te czynności wraz z samobadaniem piersi. Dzięki temu nie tylko zadbasz o swoje ciało, ale także dasz sobie chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków, a wszystkie wiemy, jak ważne są nawet krótkie momenty spokoju w ciągu dnia. Zbadaj swoje piersi okrężnymi ruchami, nie zapominając o przestrzeni pod pachą i wokół brodawki. Wykonaj wszystkie ruchy z podniesionymi rękami w górę, a także na leżąco. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, nie wahaj się i skonsultuj ze swoim lekarzem! W końcu zdrowie to nasz największy skarb.

królowa Eliza 61_edited.jpg

S Z T U K A   U Z I E M I A N I A 19.07.2021
Jak mijają Ci wakacje? Czas lata to idealny moment, aby spróbować nowych rzeczy, być aktywną osobą i eksplorować okolice, ale nie zapominajmy o najważniejszym, czyli… odpoczynku.  Ta pora roku sprzyja nauce relaksu, więc warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się bliżej naszej codziennej rutynie. Może potrzebujesz uziemienia?


Kontakt z naturą to jedna z najważniejszych i zarazem najprostszych potrzeb człowieka. Nie bez powodu czujemy się tak bezpiecznie, siedząc nad brzegiem oceanu, czy spacerując po górach. W końcu jesteśmy częścią tego, co nas otacza… ale czy zdarzyło Ci się to celebrować? O uziemianiu mówi się w ostatnich czasach coraz więcej, zwłaszcza przy okazji rozmów na temat stresu, niepokoju czy przepracowania. Coraz więcej osób szuka wytchnienia i ucieka z miast na wieś czy przedmieścia pełne zieleni. Łakniemy kontaktu z naturą. Tak po prostu.

 

I to jest właśnie uziemianie. Czyli połączenie ciała z ziemią, praktykowanie uważności, bycie świadomym energii, którą daje nam przyroda. Jeśli wcześniej nie przykładałaś wagi do tego tematu, lato jest idealnym momentem na podjęcie pierwszych prób.

  • Chodź boso, kiedy tylko możesz. Nieważne, czy to Twój własny ogród pod domem, czy wybrzeże Bałtyku. Spróbuj przy każdej możliwej okazji pozbyć się butów. Skup się na tym, co czujesz pod stopami i pozwól wszystkim innym myślom odpłynąć. To najprostszy i zarazem jeden z najprzyjemniejszych sposobów na moment uważności w trakcie dnia pełnego wrażeń.

  • Pływaj w jeziorach, morzach i rzekach. Kontakt z naturą poprzez wodę także daje mnóstwo pozytywnych wrażeń. Uziemianie się poprzez zanurzenie jest kolejnym sposobem na wymianę energii z podłożem. Pamiętaj, aby skupić się na odczuciach płynących z ciała i pozwolić swoim mięśniom na delikatne rozluźnienie.

  • Oswajaj nagość! Zapewne już od dawna wiesz, jak bardzo wierzymy w samomiłość i akceptację własnego ciała. Lato jest świetnym czasem na doświadczanie nagości w różny sposób, zwłaszcza, jeśli czujesz się niezbyt komfortowo  w tej kwestii. Możesz zacząć od krótkich spacerów w stronę plaży naturystów (których jest dość sporo nawet nad naszym Bałtykiem). Dobrym pomysłem jest też przechadzanie się nago po swoim domu czy ogrodzie. Może warto wybrać się na wieś z przyjaciółką i przepłynąć się nago w rzece, którą pamiętacie jeszcze z dzieciństwa?

  • Połóż się na trawie, piasku, mchu leśnym. Oddaj swój ciężar ziemi, rozluźnij mięśnie, oddychaj. Zmień perspektywę i popatrz na wszystko z dołu. Podziwiaj chwiejące się na wietrze drzewa czy mijające na niebie obłoki. To może być nie tylko relaksujące ale i inspirujące doświadczenie.

 

Taka bezpośrednia bliskość ciała w kontakcie z naturą to jedna z piękniejszych rzeczy, jakiej można doświadczyć. Pozwól sobie na momenty spowolnienia, zamknij oczy i poczuj tę cudowną energię, którą daje nam przyroda. Uziemianie da Ci siłę, pewność siebie, moment na praktykę wdzięczności, tak ważną w codziennym życiu.

70ED42D8-54ED-497F-ACF0-ACF7A69A779F.jpeg

S A C R E D    S P A C E 05.07.2021
W końcu nadeszły upragnione wakacje dla części z nas, a dla innych – sezon urlopowy. Dla niektórych z kolei, nadchodzące tygodnie zapewne wiążą się z większą ilością pracy. Nieważne do jakiej grupy należysz, pamiętaj, aby zadbać o siebie i własne potrzeby. A może nawet znajdziesz wolną chwilę, aby zorganizować własną przestrzeń i ją udoskonalić? 


Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jakiej jakości jest Twój odpoczynek? I jak wpływa na niego przestrzeń wokół Ciebie? Stworzenie oazy spokoju i miejsca, które będzie dedykowane relaksacji, a także i przyjemności, jest jednym z podstawowych elementów #selfcare.
To właśnie w sypialni mamy moment na oddech dla siebie, poczytanie ulubionej książki, medytację czy bycie blisko z ukochaną osobą. Dlaczego zatem otaczamy się tyloma niepotrzebnymi przedmiotami, które zaburzają naszą koncentrację? W dobie social mediów bardzo dużo mówi się o tym, jaki negatywny wpływ na nas ma przeglądanie telefonu przed snem czy oglądanie telewizji w łóżku. Postaraj się zatem przenieść komputer, tablet i tym podobne urządzenia do innego pomieszczenia, a z sypialni utwórz swoją sacred space.

  • Zadbaj o kadzidła czy świece, które lubisz. Wiele osób chwali sobie także naturalną woń białej szałwii. Możesz też zainwestować w dyfuzor olejków eterycznych – nie dość, że zapewni dobrą wilgotność powietrza w Twoim domu, to również otuli Cię wonią ulubionych olejków.

  • Wietrz często pokój! Oddech jest bardzo ważny, co już na pewno wiesz :) a świeże powietrze w mieszkaniu pomoże zadbać Ci o lepsze samopoczucie.

  • Pozbądź się pościeli, której nie lubisz; to może się wydawać odrobinę dziwne na pierwszy rzut oka, jednak po chwili zastanowienia dochodzimy do wniosku… jak można liczyć na wysokiej jakości odpoczynek, jeśli pościel, w której sypiasz, nie sprawia Ci poczucia komfortu? Niektóre osoby decydują się na kołdry obciążeniowe lub naturalne poszewki z lnu i są to rzeczy, w które warto zainwestować!

  • Zadbaj o to, aby zawsze mieć szklankę czy karafkę pełną wody w sypialni. To może Ci pamiętać o nawodnieniu, które z kolei odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o nastrój czy walkę ze zmęczeniem.


Te, wydawać by się mogło, drobne akcenty, mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie i to, jak odpoczywamy. Pamiętaj też, aby rozgraniczyć swoją przestrzeń relaksu od tej zawodowej – postaraj się nie przynosić pracy do łóżka, nie odpisywać na maile czy nie odbierać telefonów z sypialni. To Twoja oaza spokoju, więc Ty tutaj dyktujesz warunki!  

Polecamy Ci również świetny podcast australijskiej seksuolożki Juliet Allen, która rozwija temat tworzenia sacred space w swojej sypialni i mówi o tym, jak dbać o swoje dobre samopoczucie w domu.
 

_MG_2244-m.jpg

O D D E C H 23.06.2021
Ostatnie tygodnie były wyczerpujące dla wielu z nas – nie tylko ze względu na wysokie temperatury, ale też trwa najbardziej pracowity moment w roku. Celebrujemy teraz nadejście lata i przychodzimy do Ciebie z kilkoma wskazówkami, jak w tym szczególnym czasie znaleźć moment dla siebie... i chwilę na oddech. 

 

Czym jest dla Ciebie oddech? Czy zwracasz na niego uwagę? Nierzadko zapominamy o nim, w końcu robimy to bez zastanowienia, automatycznie. Jednak warto się zastanowić, jak świadomy i prawidłowy oddech mógłby wpłynąć na nasze życie? Okazuje się, że mała zmiana potrafi wprowadzić nas na wyższy poziom samoświadomości. Tak samo, jak dbamy o to, co i jak jemy, tak samo należałoby zwracać uwagę na higienę oddechu.

 

  • Prawidłowy oddech potrafi zdziałać cuda. Nawet, jeśli w trakcie zapracowanych dni nie masz chwili dla siebie, nie musisz mieć wyrzutów sumienia. Postaraj się znaleźć chociaż kilka minut w ciągu dnia na skupienie się na swoim oddechu, chociażby w przerwie od siedzenia przy komputerze. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami. Obserwuj to, co dzieje się w Twoim ciele. To niesamowite, jak ruch powietrza w naszym ciele sprawia, że żyjemy, prawda? 

  • Kiedy poczujesz się przytłoczona, zmęczona, czy zwyczajnie poirytowana, połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą odrobinę niżej, w okolicach przepony. Zamknij oczy i skup się na tym, co czujesz, na zmysłach, na oddechu. Po chwili Twój oddech się uspokoi, a za moment dołączy do niego także i umysł. 

  • Kolejną krótką i dobrą techniką, która pomoże Ci wyrównać oddech i zadbać o jego prawidłową formę, jest Nadi Shodana, czyli tak zwany oddech naprzemienny, bądź oczyszczający. Wystarczy, że usiądziesz w wygodnej pozycji i złożysz palce tak, aby Twój kciuk zasłaniał jedną dziurkę od nosa, a palec serdeczny tę po drugiej stronie. Weź głęboki wdech poprzez lewe nozdrze, w tym samym czasie zatykając prawe, po czym przy wydechu zasłoń lewe nozdrze, a otwórz prawe. Teraz wdech prawą stroną, wydech lewą. I tak na przemian, przez kilka minut. Po takiej krótkiej sesji od razu poczujesz się spokojniejsza i pełna energii – w końcu prawidłowy oddech zapewnia nam więcej endorfin i wspomaga oczyszczanie krwi. 

 

Oddech to esencja naszego życia, więc warto świadomie nad nim pracować, polepszyć jego jakość, a tym samym zwiększyć swoją świadomość i poprawić samopoczucie.

natalia-kusiak-charlotte-rouge-meksyk-bi

C I A Ł O Ś Ć 07.06.2021

Wierzysz w jedność ciała i duszy? Że gdy dusza cierpi, ciało to manifestuje i odwrotnie? Że by zadbać o ciało, trzeba też zaopiekować się tym, co się dzieje w naszej głowie?

My również wierzymy w ciałość. W to, że piękno zaczyna się w środku i nie jest tylko powierzchownością. W to, że warto traktować wszystko co się dzieje w naszych sercach z jednakową troską, niczemu nie umniejszać, nie bagatelizować, nie ukrywać, nie tuszować. Wszystko jest prawdziwe i piękne. Stanowi... c (i) a ł o ś ć .

 

  • Jednym z kierunków medyczno-psychologicznych bliskich tej idei jest biologia totalna. Według tej alternatywnej medycyny schorzenia, choroby, czy niedobory w organizmie wynikają z konfliktów, traum, niesłusznych przekonań i wierzeń.

  • Istnieje wiele rodzajów terapii czy alternatywnych sposobów leczenia opartych na wierze w jedność zdrowia psychicznego i fizycznego, np. zapisanych w ciele doświadczeń z przeszłości. Jedną z nich jest medytacja metodą procesu tworzenia.

  • Jak Yin i Yang, dwie uzupełniające się energie czy wartości, ciało bez duszy nie może istnieć, ani dusza bez ciała. W naszym życiu jedynym pewnikiem jest balans, do którego będzie wszystko w okół i w nas dążyć. Zobaczymy to w sinusoidzie naszych emocji, czy doświadczeń. Po burzy zawsze wychodzi słońce, po trudnościach los zaczyna nam sprzyjać, i tak jak ulotne są smutki, tak też nie są wieczne radości. Nie ma w tym nic strasznego, jeśli zaakceptujemy tą zmienność i jednocześnie stałość, jaką jest równowaga.

  • Jednym z kroków do samoakceptacji, uzdrowienia i kultywowania miłości do siebie jest pogodzenie się z ulotnością i zmiennością zarówno cielesności jak i życia wewnętrznego. Jeśli odważymy się rozmawiać o naszych zmaganiach emocjonalnych, łatwiej nam będzie również otworzyć się na rozmowę o naszym ciele i odwrotnie.

  • Poruszałyśmy te kwestie w naszym pierwszym, wtorkowym livie, który tak ciepło przyjęłyście. Możecie go odsłuchać w dowolnej chwili na instagramie.

natalia-kusiak-charlotte-rouge-meksyk-bi

Praktyka wdzięczności 14.04.2021

Jeśli czasem zdarza Ci się zazdrościć innym tego, co mają, co osiągnęli, gdzie są, jak spędzają czas... to wiedz, że nie jesteś sama. Odkąd na mediach społecznościowych króluje obraz idealnego życia, mamy wrażenie, że wszyscy mają lepiej niż my. Zapominamy jednak o tym, kim sami jesteśmy i co już posiadamy. Ten stan poczucia braku satysfakcji w życiu, to uczucie, że chcemy mieć coś, czego nie mamy, jest wyniszczające, może doprowadzić do stanów lękowych czy depresyjnych. Dlatego warto się przyjrzeć naszym negatywnym myślom, zrozumieć je i zastąpić tym, co da nam poczucie spełnienia i spokoju ducha. Wypisałyśmy dla Was sprawdzone sposoby na odbudowanie wdzięczności.

 

  • Zazdrość czy porównywanie się do innych wypływa często z braku docenienia tego, jacy jesteśmy, co mamy, co osiągnęliśmy. Stwórz zatem listę swoich zalet, za co siebie lubisz, czy osiągnięć, o których kiedyś marzyłaś i je spełniłaś. Zacznij od rzeczy, o których w ogóle nie myślimy na co dzień - dach nad głową, pyszne śniadanie, które zjadłaś, komfort życia w postaci Netflixa czy dostępu do szybkiego internetu, wakacje, na których byłaś dwa lata temu, itp.  

  • Stwórz rytuał praktyki wdzięczności - dziękuj sobie za to, jak opiekujesz się sobą, jak poświęcasz sobie czas, jak robisz wszystko co możesz, aby być zdrowa, czuć się dobrze. Doceń ile wykonałaś zadań i zrealizowałaś obowiązków w ciągu dnia, nie zapominając, że nie liczy się produktywność a Twoja uważność. 

  • Otaczaj się ludźmi, którzy docenią Cię taką jaka jesteś. Bądź uważna także na to, jak wpływają na Ciebie social media. Usuń z Insta konta, które powodują u Ciebie uczucie zazdrości czy niepokoju. 

  • Energię, którą tracisz na zamartwiania się nad tym, czego jeszcze nie masz bądź nie możesz mieć, przełóż na planowanie, marzenie czy też poczyń małe kroki w kierunku spełnienia swoich najskrytszych potrzeb i samoopieki.

  • Medytacja jest świetnym sposobem na rozluźnienie i rozładowanie tych negatywnych emocji jak niepokój związany z brakiem satysfakcji w życiu. Techniki oddechowe pomogą Ci uspokoić myśli i dadzą poczucie ukojenia. Zarówno na Spotify jak i na Youtube znajdziesz prowadzone medytacje, które Ci w tym pomogą. 

 

"Make yourself at home again
Count your blessings, one to ten
Your body will be whole again"

- Mattiel

natalia-kusiak-charlotte-rouge-meksyk-bi

S E N 21.03.2021

Jak zadbać o lepszy sen, aby budzić się z większą energią.

 

  • Ostatni posiłek zjedz najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Dobrze, aby było to coś lekko strawnego. Praca metabolizmu może powodować problemy ze snem. 

  • Świetnie przed snem wyciszyć głowę medytacją, spokojną jogą, stretchingiem, ćwiczeniami oddechowymi albo leżeniem na pranamacie.

  • Nie siedź przed komputerem ani telefonem przez co najmniej godzinę przed snem. Jeśli możesz, wieczorem korzystaj z ocieplonego światła ekranów i ciepłego, miękkiego oświetlenia w domu.

  • Relaksujące jest również czytanie i pisanie (np. pamiętnika).

  • Alkohol choć pozornie pomaga zasnąć, powoduje jednak zaburzenia snu szczególnie w środku nocy.

  • Wychłodzenie organizmu może pomóc w szybszym zaśnięciu - nie przegrzewaj ciała, unikaj grubej kołdry i gorącego prysznica przed snem. 

  • Koniecznie wyłącz powiadomienia i dźwięki w telefonie, niech nic się nie budzi ani nie rozprasza (np. gdy będziesz zerkać na godzinę). 

  • Jeśli masz problemy z zaśnięciem:

    • policz do dziesięciu i oddychaj, powtórz to kilka razy

    • posłuchaj wyciszających dźwięków, szumu fal, drzew, albo ASMR 

    • włącz sobie tuż przed snem trening autogenny Schultza (znajdziesz go np na youtubie lub w podcastach)

    • wyobrażaj sobie, że wpadasz w otchłań, spadasz, lecisz (Twoje ciało się wtedy rozluźnia)

    • napinaj i rozluźniaj na zmianę po 2-3 razy po kolei wszystkie części ciała od stóp do głowy, na koniec 2 razy napnij całe ciało mocno i rozluźnij.

 

Pięknych snów! :)

bottom of page