Charlotte Rouge - fot Nat Kontraktewicz

Osiędbanie

POZNAJ NASZE RYTUAŁY

O D D E C H 23.06.2021
Ostatnie tygodnie były wyczerpujące dla wielu z nas – nie tylko ze względu na wysokie temperatury, ale też trwa najbardziej pracowity moment w roku. Celebrujemy teraz nadejście lata i przychodzimy do Ciebie z kilkoma wskazówkami, jak w tym szczególnym czasie znaleźć moment dla siebie... i chwilę na oddech. 

 

Czym jest dla Ciebie oddech? Czy zwracasz na niego uwagę? Nierzadko zapominamy o nim, w końcu robimy to bez zastanowienia, automatycznie. Jednak warto się zastanowić, jak świadomy i prawidłowy oddech mógłby wpłynąć na nasze życie? Okazuje się, że mała zmiana potrafi wprowadzić nas na wyższy poziom samoświadomości. Tak samo, jak dbamy o to, co i jak jemy, tak samo należałoby zwracać uwagę na higienę oddechu.

 

 • Prawidłowy oddech potrafi zdziałać cuda. Nawet, jeśli w trakcie zapracowanych dni nie masz chwili dla siebie, nie musisz mieć wyrzutów sumienia. Postaraj się znaleźć chociaż kilka minut w ciągu dnia na skupienie się na swoim oddechu, chociażby w przerwie od siedzenia przy komputerze. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami. Obserwuj to, co dzieje się w Twoim ciele. To niesamowite, jak ruch powietrza w naszym ciele sprawia, że żyjemy, prawda? 

 • Kiedy poczujesz się przytłoczona, zmęczona, czy zwyczajnie poirytowana, połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą odrobinę niżej, w okolicach przepony. Zamknij oczy i skup się na tym, co czujesz, na zmysłach, na oddechu. Po chwili Twój oddech się uspokoi, a za moment dołączy do niego także i umysł. 

 • Kolejną krótką i dobrą techniką, która pomoże Ci wyrównać oddech i zadbać o jego prawidłową formę, jest Nadi Shodana, czyli tak zwany oddech naprzemienny, bądź oczyszczający. Wystarczy, że usiądziesz w wygodnej pozycji i złożysz palce tak, aby Twój kciuk zasłaniał jedną dziurkę od nosa, a palec serdeczny tę po drugiej stronie. Weź głęboki wdech poprzez lewe nozdrze, w tym samym czasie zatykając prawe, po czym przy wydechu zasłoń lewe nozdrze, a otwórz prawe. Teraz wdech prawą stroną, wydech lewą. I tak na przemian, przez kilka minut. Po takiej krótkiej sesji od razu poczujesz się spokojniejsza i pełna energii – w końcu prawidłowy oddech zapewnia nam więcej endorfin i wspomaga oczyszczanie krwi. 

 

Oddech to esencja naszego życia, więc warto świadomie nad nim pracować, polepszyć jego jakość, a tym samym zwiększyć swoją świadomość i poprawić samopoczucie.

natalia-kusiak-charlotte-rouge-meksyk-bi

C I A Ł O Ś Ć 07.06.2021

Wierzysz w jedność ciała i duszy? Że gdy dusza cierpi, ciało to manifestuje i odwrotnie? Że by zadbać o ciało, trzeba też zaopiekować się tym, co się dzieje w naszej głowie?

My również wierzymy w ciałość. W to, że piękno zaczyna się w środku i nie jest tylko powierzchownością. W to, że warto traktować wszystko co się dzieje w naszych sercach z jednakową troską, niczemu nie umniejszać, nie bagatelizować, nie ukrywać, nie tuszować. Wszystko jest prawdziwe i piękne. Stanowi... c (i) a ł o ś ć .

 

 • Jednym z kierunków medyczno-psychologicznych bliskich tej idei jest biologia totalna. Według tej alternatywnej medycyny schorzenia, choroby, czy niedobory w organizmie wynikają z konfliktów, traum, niesłusznych przekonań i wierzeń.

 • Istnieje wiele rodzajów terapii czy alternatywnych sposobów leczenia opartych na wierze w jedność zdrowia psychicznego i fizycznego, np. zapisanych w ciele doświadczeń z przeszłości. Jedną z nich jest medytacja metodą procesu tworzenia.

 • Jak Yin i Yang, dwie uzupełniające się energie czy wartości, ciało bez duszy nie może istnieć, ani dusza bez ciała. W naszym życiu jedynym pewnikiem jest balans, do którego będzie wszystko w okół i w nas dążyć. Zobaczymy to w sinusoidzie naszych emocji, czy doświadczeń. Po burzy zawsze wychodzi słońce, po trudnościach los zaczyna nam sprzyjać, i tak jak ulotne są smutki, tak też nie są wieczne radości. Nie ma w tym nic strasznego, jeśli zaakceptujemy tą zmienność i jednocześnie stałość, jaką jest równowaga.

 • Jednym z kroków do samoakceptacji, uzdrowienia i kultywowania miłości do siebie jest pogodzenie się z ulotnością i zmiennością zarówno cielesności jak i życia wewnętrznego. Jeśli odważymy się rozmawiać o naszych zmaganiach emocjonalnych, łatwiej nam będzie również otworzyć się na rozmowę o naszym ciele i odwrotnie.

 • Poruszałyśmy te kwestie w naszym pierwszym, wtorkowym livie, który tak ciepło przyjęłyście. Możecie go odsłuchać w dowolnej chwili na instagramie.

natalia-kusiak-charlotte-rouge-meksyk-bi

Praktyka wdzięczności 14.04.2021

Jeśli czasem zdarza Ci się zazdrościć innym tego, co mają, co osiągnęli, gdzie są, jak spędzają czas... to wiedz, że nie jesteś sama. Odkąd na mediach społecznościowych króluje obraz idealnego życia, mamy wrażenie, że wszyscy mają lepiej niż my. Zapominamy jednak o tym, kim sami jesteśmy i co już posiadamy. Ten stan poczucia braku satysfakcji w życiu, to uczucie, że chcemy mieć coś, czego nie mamy, jest wyniszczające, może doprowadzić do stanów lękowych czy depresyjnych. Dlatego warto się przyjrzeć naszym negatywnym myślom, zrozumieć je i zastąpić tym, co da nam poczucie spełnienia i spokoju ducha. Wypisałyśmy dla Was sprawdzone sposoby na odbudowanie wdzięczności.

 

 • Zazdrość czy porównywanie się do innych wypływa często z braku docenienia tego, jacy jesteśmy, co mamy, co osiągnęliśmy. Stwórz zatem listę swoich zalet, za co siebie lubisz, czy osiągnięć, o których kiedyś marzyłaś i je spełniłaś. Zacznij od rzeczy, o których w ogóle nie myślimy na co dzień - dach nad głową, pyszne śniadanie, które zjadłaś, komfort życia w postaci Netflixa czy dostępu do szybkiego internetu, wakacje, na których byłaś dwa lata temu, itp.  

 • Stwórz rytuał praktyki wdzięczności - dziękuj sobie za to, jak opiekujesz się sobą, jak poświęcasz sobie czas, jak robisz wszystko co możesz, aby być zdrowa, czuć się dobrze. Doceń ile wykonałaś zadań i zrealizowałaś obowiązków w ciągu dnia, nie zapominając, że nie liczy się produktywność a Twoja uważność. 

 • Otaczaj się ludźmi, którzy docenią Cię taką jaka jesteś. Bądź uważna także na to, jak wpływają na Ciebie social media. Usuń z Insta konta, które powodują u Ciebie uczucie zazdrości czy niepokoju. 

 • Energię, którą tracisz na zamartwiania się nad tym, czego jeszcze nie masz bądź nie możesz mieć, przełóż na planowanie, marzenie czy też poczyń małe kroki w kierunku spełnienia swoich najskrytszych potrzeb i samoopieki.

 • Medytacja jest świetnym sposobem na rozluźnienie i rozładowanie tych negatywnych emocji jak niepokój związany z brakiem satysfakcji w życiu. Techniki oddechowe pomogą Ci uspokoić myśli i dadzą poczucie ukojenia. Zarówno na Spotify jak i na Youtube znajdziesz prowadzone medytacje, które Ci w tym pomogą. 

 

"Make yourself at home again
Count your blessings, one to ten
Your body will be whole again"

- Mattiel

natalia-kusiak-charlotte-rouge-meksyk-bi

S E N 21.03.2021

Jak zadbać o lepszy sen, aby budzić się z większą energią.

 

 • Ostatni posiłek zjedz najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Dobrze, aby było to coś lekko strawnego. Praca metabolizmu może powodować problemy ze snem. 

 • Świetnie przed snem wyciszyć głowę medytacją, spokojną jogą, stretchingiem, ćwiczeniami oddechowymi albo leżeniem na pranamacie.

 • Nie siedź przed komputerem ani telefonem przez co najmniej godzinę przed snem. Jeśli możesz, wieczorem korzystaj z ocieplonego światła ekranów i ciepłego, miękkiego oświetlenia w domu.

 • Relaksujące jest również czytanie i pisanie (np. pamiętnika).

 • Alkohol choć pozornie pomaga zasnąć, powoduje jednak zaburzenia snu szczególnie w środku nocy.

 • Wychłodzenie organizmu może pomóc w szybszym zaśnięciu - nie przegrzewaj ciała, unikaj grubej kołdry i gorącego prysznica przed snem. 

 • Koniecznie wyłącz powiadomienia i dźwięki w telefonie, niech nic się nie budzi ani nie rozprasza (np. gdy będziesz zerkać na godzinę). 

 • Jeśli masz problemy z zaśnięciem:

  • policz do dziesięciu i oddychaj, powtórz to kilka razy

  • posłuchaj wyciszających dźwięków, szumu fal, drzew, albo ASMR 

  • włącz sobie tuż przed snem trening autogenny Schultza (znajdziesz go np na youtubie lub w podcastach)

  • wyobrażaj sobie, że wpadasz w otchłań, spadasz, lecisz (Twoje ciało się wtedy rozluźnia)

  • napinaj i rozluźniaj na zmianę po 2-3 razy po kolei wszystkie części ciała od stóp do głowy, na koniec 2 razy napnij całe ciało mocno i rozluźnij.

 

Pięknych snów! :)